Wyceny szkody OC/AC mogą być zaniżone

wycena szkody

Okazuje się, że wielu poszkodowanych, którzy otrzymali odszkodowanie z OC sprawcy bądź z polisy AC ma słusznie spore wątpliwości, czy wycena naprawy od ubezpieczyciela jest sporządzona prawidłowo. Jest jednak kalkulator online, dzięki któremu można szybko zweryfikować wysokość wyceny szkody. 

Jak wyceniania jest szkoda? 

Wycena szkody to najistotniejszy etap likwidacji szkody. Wówczas ma miejsce określenie rozmiaru szkody oraz kosztów naprawy pojazdu. To oczywiście przekłada się na wysokość wypłaconego odszkodowania. Wyceną szkody zajmuje się rzeczoznawca ubezpieczyciela. Jak wygląda taka wycena? 

Wszystko zaczyna się od oględzin pojazdu. Pracownik firmy ubezpieczeniowej ogląda pojazd i notuje wszystkie szkody na pojeździe, które powstały w wyniku zdarzenia. Niekiedy niezbędne są dodatkowe czynności np. demontaż zderzaka.  Na podstawie ustalonych kosztów naprawy następuje klasyfikacja szkody jako częściowej lub całkowitej. Przygotowany przez rzeczoznawcę ubezpieczyciela kosztorys naprawy trafia do właściciela uszkodzonego pojazdu. 

Co znajduje się w takim dokumencie? Dane samochodu, koszty usunięcia każdej ze szkód, w tym ceny części i wycena kosztów napraw blacharskich czy dot. lakierowania pojazdu. Na podstawie kosztorysu jest wydawana decyzja ubezpieczyciela o wypłacie odszkodowania. 

Zbyt niska wycena szkody na pojeździe 

Jak zweryfikować, czy wycena przedstawiona przez towarzystwo ubezpieczeniowe jest prawidłowa? Można zlecić niezależnemu rzeczoznawcy samochodowemu wykonanie opinii. Jest to koszt rzędu kilkuset złotych. 

Jest jednak narzędzie, które umożliwia bezpłatne zweryfikowanie, czy wycena szkody jest na odpowiednim poziomie. To kalkulator szkody auta. Tak naprawdę jedyne co trzeba zrobić to przesłać kosztorys naprawy pojazdu. Firma, która specjalizuje się w wycenie szkód na pojeździe w ciągu 2-3 dni dokonuje bezpłatnej analizy.

Odkup szkody z OC sprawcy 

Jeśli kalkulator wykaże, iż wycena jest zbyt niska, to od firmy odszkodowawczej otrzymasz propozycję odkupu szkody OC. To propozycja dla Ciebie, jeśli nie chcesz tracić czasu i energii na walkę o wyższe odszkodowanie z towarzystwem ubezpieczeniowym. Wystarczy podpisać stosowną umowę, a na Twoje konto wpadnie ustalona wcześniej kwota. Taka procedura zamyka się nawet w kilka dni. 

Tymczasem walka z ubezpieczycielem może trwać miesiącami. Na samą odpowiedź na odwołanie od decyzji ubezpieczyciela trzeba czekać co najmniej 30 dni. Nierzadko też cała sprawa ma swój finał dopiero w sądzie. 

Scroll to Top