Odkup odszkodowań z OC / AC

Kolizja? Stłuczka? Wypadek drogowy? Tego typu zdarzenia komunikacyjne z całą pewnością stanowią duży problem dla każdego poszkodowanego. Tym większy, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe nie chce wypłacić należnej sumy.

Jeśli znalazłeś się w podobnej sytuacji i nie otrzymałeś stosownej kwoty od ubezpieczyciela, wówczas doskonałym rozwiązaniem może okazać się odkup odszkodowania.

Co to jest odkup odszkodowań?

Odkupienie szkody stanowi najprostszy i zarazem najszybszy sposób na uzyskanie dodatkowych środków z odszkodowania OC bądź AC. Nawet jeśli otrzymałeś już odszkodowanie, to wciąż jesteśmy w stanie odkupić je od Ciebie!

Skupujemy odszkodowania nawet trzy lata po wypadku komunikacyjnym. Transakcje przebiegają szybko i bez zbędnych formalności, a Ty możesz się cieszyć odszkodowaniem, bez konieczności biegania po sądach i ponoszenia dodatkowych kosztów!

Odkup odszkodowania OC, kolizja dwóch samochodów

Kiedy warto zdecydować się na odkup szkody?

Odkup szkody stanowi dogodne rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które nie chcą fatygować się po sądach, by odzyskać należne pieniądze. Sprzedając prawa do zaniżonej części odszkodowania, możesz otrzymać dodatkowe środki (otrzymane odszkodowane jest już Twoje). Dopłata do odszkodowania z AC czy OC w żaden sposób nie wpływa na zawartą umowę polisy, ani na sumę odszkodowania, która została Ci już przyznana.

Jak przebiega odkup odszkodowania?

Opcja odkupienia szkody obejmuje dopłaty na zdarzenia komunikacyjne powstałe do trzech lat wstecz. Jak to działa: Kontaktujesz się z nami.

Drogą mailową lub pocztową dostarczasz nam kosztorys otrzymany od towarzystwa ubezpieczeniowego wraz z decyzją o przyznanej kwocie.

Po przeanalizowaniu kosztorysu, przedstawiamy szczegółową ofertę odkupu prawa do zaniżonej części odszkodowania. Ostatnim etapem jest podpisanie umowy w miejscu i czasie dogodnym dla Ciebie.

Jakie korzyści ze sprzedaży odszkodowania?

Odkup odszkodowań jest procedurą w pełni legalną oraz w 100% bezpieczną. Korzystając z tego rozwiązania, nie tracisz nic z sumy otrzymanego już odszkodowania, a ponadto:
– nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów,
– nie musisz sam biegać po sądach, by walczyć o należną gotówkę i martwić się o przewlekłość procesu sądowego,
– masz pewność, że w kilka dni otrzymasz dopłatę do odszkodowania,
– odkupienie prawa do zaniżonej części odszkodowania w żaden sposób nie wpływa na zawartą przez Ciebie umowę z ubezpieczycielem.

Co to jest skup odszkodowań OC?

Skup odszkodowań polega na tym, że osoba poszkodowana decyduje się na sprzedaż swoich praw do roszczeń i otrzymuje od nabywcy (firmy odszkodowawczej) uzgodnione wcześniej wynagrodzenie. Jest to wszystko oparte na cesji wierzytelności. Odkup roszczeń odszkodowawczych przewiduje art. 511 Kodeksu Cywilnego.

Prawo osoby poszkodowanej do uzyskania wyższej rekompensaty z tytułu majątkowej szkody, trzeba traktować jako własność. Zgodnie z literą prawa każda osoba ma swobodę, jeśli chodzi o zbycie swojej własności – dot. to również prawa do odszkodowania.

Osoby, które otrzymały zbyt niskie odszkodowanie od zakładu ubezpieczeń mają do wyboru albo walczyć w sądzie o wyższą rekompensatę albo skorzystać z oferty firmy, która zajmuje się skupem szkód komunikacyjnych.

Co istotne, klient może sprzedać swoją szkodę w ciągu maksymalnie trzech lat od ostatecznej decyzji ubezpieczyciela. Odkup szkody dotyczy tylko po pierwsze szkody komunikacyjnej, a po drugie majątkowej. To oznacza, że zgodnie z prawem nie ma możliwości sprzedaży szkody na osobie. Ponadto szkodę majątkową można sprzedać tylko i wyłącznie raz. Oczywiście sprzedający szkodę nie ma możliwości dalej ubiegać się o świadczenia od zakładu ubezpieczeń, bowiem prawo do danego roszczenia przejmuje firma, która odkupiła szkodę.


Jak wygląda procedura odkupu szkody komunikacyjnej?

Procedura odkupu komunikacyjnej szkody nie jest skomplikowana. Właściciel uszkodzonego pojazdu wysyła do analizy kosztorys naprawy pojazdu, który został sporządzony w procesie likwidacji szkody. Firma odszkodowawcza po przeanalizowaniu kosztorysu proponuje konkretną kwotę odkupu szkody.

Jeśli przedstawiona kwota odpowiada sprzedającemu to podpisywana jest umowa cesji wierzytelności. Warto podkreślić, że poszkodowany korzystając z tej usługi nie ponosi jakiegokolwiek ryzyka, dodatkowych kosztów oraz nie musi czekać na rozstrzygnięcie, jakie zapadnie przed sądem.

Odkup szkody – i co dalej?

Wynagrodzenie, które poszkodowany otrzymuje od firmy odszkodowawczej podlega obowiązkowi rozliczenia z urzędem skarbowym. Zaliczka na podatek jest odprowadzana przez firmę odkupującą szkodę. W kolejnym roku, a konkretnie do końca lutego osoba sprzedająca szkodę otrzymuje od kupującego PIT-11, który należy uwzględnić w zeznaniu rocznym.

Zdarzają się sytuacje, że osoba poszkodowana otrzymuje wezwanie do sądu – oczywiście w roli świadka. Firmy odszkodowawcze w przypadku braku pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy w drodze negocjacji z ubezpieczycielem kierują sprawę do sądu. W takim przypadku wezwanie na rozprawę może otrzymać kierowca uszkodzonego pojazdu, aby rozwiać wszelkie wątpliwości dot. zdarzenia drogowego czy likwidacji szkody.


Podsumowanie

1. Odkup szkody to proste i szybkie rozwiązanie, które opiera się na cesji wierzytelności.

2. Dopłata do odszkodowania jest możliwa, jeśli od decyzji wydanej przez zakład ubezpieczeń nie minęły jeszcze trzy lata.

3. Cesji wierzytelności podlegają tylko i wyłącznie majątkowe szkody komunikacyjne.

4. Szkodę można sprzedać tylko raz.

Scroll to Top