Utrata wartości handlowej pojazdu. Kto może otrzymać odszkodowanie?

utrata wartości handlowej pojazdu

Z polisy z OC sprawcy niektórzy mogą wnioskować o dodatkowe odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać to świadczenie? Dlaczego nie każdy właściciel uszkodzonego samochodu może je uzyskać?

Czym jest utrata wartości handlowej pojazdu?

Samochody powypadkowe mocno tracą na swojej wartości, nawet jeśli zostały przywrócone do stanu sprzed zdarzenia drogowego. Jeśli właściciel takiego pojazdu zdecyduje się go sprzedać, powinien liczyć się z koniecznością sporego obniżenia ceny. Kupujący chętniej wybierają auto bez “łatki” wypadkowego, chyba że sprzedający taki pojazd zaproponuje atrakcyjną cenę.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że z OC sprawcy można uzyskać nie tylko odszkodowanie za uszkodzenie samochodu ale i dodatkowo z tytułu UWH. Można zatem otrzymać oprócz zwrotu kosztów jego naprawy także zapłatę za ubytek wartości handlowej. W tym przypadku rekompensata powinna stanowić różnicę między wartością pojazdu przed wypadkiem a po naprawie. Innymi słowy ubytek wartości handlowej, to różnica ceny sprzedaży, jaką sprzedający mógłby uzyskać, gdyby jego pojazd nie był po wypadku.

Kiedy należy się odszkodowanie?

O odszkodowanie za UWH mogą się ubiegać właściciele samochodów, którzy likwidowali szkodę częściową w ramach polisy OC sprawcy, a od wydania decyzji ubezpieczyciela nie minęły 3 lata i spełniają takie kryteria jak:

Kryterium “wiekowe” pojazdu

Chodzi tutaj o maksymalny wiek pojazdu w dniu szkody. Jest on różny dla poszczególnych typów pojazdów: 6 lat – samochody osobowe i terenowe; 4 lata – pojazdy ciężarowe do 3,5 tony, autobusy do 5 ton, motocykle; 3 lata – pojazdy ciężarowe i autobusy powyżej 3,5 tony.

Pierwsza szkoda na metalowym elemencie pojazdu

To dodatkowe odszkodowanie można uzyskać tylko w sytuacji, gdy mamy do czynienia z pierwszą szkodą na elemencie typu: pokrywa bagażnika, maska, drzwi, błotniki. Warto tu dodać, że generalnie rzecz biorąc, może to być druga czy nawet trzecia szkoda na pojeździe, ale pierwsza na elemencie metalowym. Wówczas należy jednak przedstawić odpowiednią dokumentację z poprzednich napraw.

Naprawa wykonana z zalecaną przez producenta technologią

Kolejnym warunkiem jest naprawa pojazdu, która została wykonana zgodnie z technologią producenta, czyli została zrealizowana w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO) lub warsztacie samochodowym spełniającym takie wymogi.

Jak uzyskać odszkodowanie?

Jest to dodatkowe odszkodowanie, a więc jest to osobna procedura odszkodowawcza. Można ją przejść samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy odszkodowawczej.

Warto rozważyć skorzystanie z pośrednika, bowiem proces bardzo często bywa czasochłonny oraz wymaga załatwienia szeregu formalności. Oprócz złożenia wniosku o wypłatę odszkodowania z tytułu UWH należy skompletować dokumenty związane ze szkodą na pojeździe.

Ponadto przydatna jest opinia niezależnego rzeczoznawcy, która ta pozwala udowodnić, że dany pojazd stracił na wartości rynkowej w wyniku zdarzenia drogowego spowodowanego przez innego kierowcę. Taka opinia to jednak spory koszt – nawet kilkaset złotych.

Korzystając z firmy odszkodowawczej nie musisz martwić się dodatkowymi kosztami oraz angażować w sprawę. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz przesłać niezbędną dokumentację:

  • kosztorys naprawy samochodu,
  • fakturę z ASO,
  • decyzję towarzystwa ubezpieczeniowego o przyznaniu odszkodowania,
  • skan dowodu rejestracyjnego.

Jak obliczyć wysokość odszkodowania?

Aby obliczyć kwotę należnej rekompensaty za ubytek wartości pojazdu najpierw należy ustalić jego wartość przed i po wypadku drogowym. Towarzystwa ubezpieczeniowe obliczając wysokość tego rodzaju odszkodowania biorą pod uwagę kilka czynników, m.in. wartość auta przed wypadkiem, model i wersja samochodu, koszty przeprowadzonej naprawy pojazdu.

Do obliczeń wykorzystywane są specjalistyczne programy typu Audatex, a dostęp do nich mają tylko certyfikowani rzeczoznawcy samochodowi. Często stosuje się także instrukcję wydaną przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych.

Swoje zastosowanie ma także wzór na utratę wartości handlowej, który uwzględnia wartość auta przed zdarzeniem drogowym, maksymalny ubytek wartości pojazdu w pierwszych miesiącach użytkowania dot. zakresu uszkodzeń, okres użytkowania pojazdu.

Co w przypadku leasingu?

Wiele osób się zastanawia, czy o tego rodzaju odszkodowanie można się ubiegać w przypadku umowy leasingowej. W takim przypadku procedura uzyskania rekompensaty jest nieco trudniejsza, ale wcale nie niemożliwa.

Oczywiście potrzebne są wszystkie dokumenty, które zostały wyżej wymienione. Dodatkowo należy od leasingodawcy należy uzyskać zgodę na wypłatę świadczeń od ubezpieczyciela. Dlaczego jest to niezbędne? Ponieważ w momencie powstania szkody komunikacyjnej właścicielem samochodu jest leasingodawca a nie leasingobiorca.

Dlatego właśnie niezbędne złożenie wniosku o podpisanie umowy cesji, która spowoduje przeniesienie prawa do roszczeń z leasingodawcy na leasingobiorcę.

Czy warto wybrać kancelarię odszkodowawczą?

Pamiętaj, że przez procedurę odszkodowawczą nie musisz przechodzić samemu. Możesz skorzystać pomocy specjalistycznej firmy odszkodowawczej, która najpierw przeprowadza wstępną kwalifikację i weryfikuje szanse na otrzymanie odszkodowania z tytułu ubytku wartości pojazdu.

Jeśli sprawa została wstępnie zakwalifikowana należy przesłać odpowiednią dokumentację, a na jej podstawie niezależny rzeczoznawca wykonuje dokładną, bezpłatną analizę. W kolejnym kroku kancelaria przedstawia ofertę z kwotą, jaką można uzyskać w ramach utraty wartości pojazdu. Pieniądze na konto trafiają zazwyczaj w ciągu zaledwie kilku dni od chwili podpisania umowy.

Podsumowanie

1. Samochód po wypadku traci mocno na swojej wartości.

2. Z OC sprawcy można ubiegać się o odszkodowanie za utratę wartości handlowej.

3. Odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej nie jest przyznawane w sposób automatyczny.

4. Aby otrzymać to świadczenie należy spełnić kilka warunków dot. m.in. wieku pojazdu.

5. Można otrzymać odszkodowanie z tytułu ubytku wartości także w przypadku leasingu.

5 3 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top