Dopłaty do odszkodowań z OC W jaki sposób wywalczyć więcej?

dopłaty do odszkodowań z oc

Osoby mające szkodę związaną z pojazdem mogą starać się o dopłatę do odszkodowania. Przysługuje im ona od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, jak i od firmy zewnętrznej. Ze statystyk wynika, że około 89% odszkodowań jest zaniżonych, a poszkodowany kierowca traci nawet do 2300 zł. Efekt jest taki, że spora część kierowców staje do nierównej walki z Ubezpieczycielem, ale orientuje się już, jak działa rynek odszkodowawczy w Polsce. W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić, w jaki sposób uzyskać dopłatę do odszkodowania z OC sprawcy.

Dlaczego odszkodowania są zaniżane?

Liczba wypadków, które mają miejsce na naszych drogach może sięgać do 100 dziennie. Dlatego też ubezpieczyciele wypłacają tak małe kwoty, chcąc tym samym obniżyć przyznawane poszkodowanym kwoty. Wielu też godzi się na proponowane przez nich warunki, myśląc, że suma ta wystarczy za poniesione przez nich koszty.

Warto wiedzieć, że wypłacane kwoty są ściśle określone przez Krajowy Nadzór Finansowy. Towarzystwo Ubezpieczeniowe bardzo często sporządza niepoprawny kosztorys, a jego zaniżona wartość wynika ze złego użycia części zamiennych zamiast oryginalnych. Należy pamiętać, że poszkodowany nie musi się godzić na warunki ubezpieczyciela. Jego decyzja nie jest ostateczna i nie zamyka drogi w walce o wyższe odszkodowanie.

Możliwości, jakie ma osoba poszkodowana

Przyjrzyjmy się teraz procedurze związanej z dopłatą do odszkodowania z OC. W zależności od tego, jak została rozliczona nasza szkoda, sprawdź tutaj szczegóły, mamy dwie możliwości. Tradycyjne dochodzenie odszkodowania, w którym to poszkodowany kierowca sam sporządza wszystkie dokumenty, pisze odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, sporządza niezależny kosztorys lub ewentualnie zleca to kancelarii prawniczej.

Oczekiwanie na wypłatę kompensaty jest wtedy dłuższe i otrzymuje się je dopiero po zakończeniu sprawy. Nie ma też pewności, jaką kwotę uzyska. Kancelaria odszkodowawcza często działa pod naciskiem właściciela pojazdu, chcąc w jak najszybszym terminie uzyskać dodatkowe odszkodowanie.

Drugą możliwością jest tzw. odkup odszkodowania, który polega na oszacowaniu, o ile dane odszkodowanie zostało zaniżone. Osoba poszkodowana otrzymuje dodatkowe środki już po podpisaniu umowy cesji. Tym samym, nie musi martwić się żadnymi formalnościami związanymi ze swoim odszkodowaniem. Formalnościami zajmie się kancelaria prawna, która działa w jego imieniu.

W przypadku procesu sądowego klient zachowa otrzymaną dopłatę do odszkodowania (nawet gdy sprawa zostanie przegrana). O dopłatę może się starać każdy poszkodowany kierowca, który nie otrzymał odszkodowania w odpowiedniej kwocie, zarówno po wydaniu decyzji oraz gdy odszkodowanie zostało już wypłacone. Gdy miała miejsce szkoda na pojeździe, na dopłatę od ubezpieczyciela są 3 lata (liczone od daty wydania przez niego decyzji).

Dopłaty do odszkodowań z ocźródło: materiały własne redakcji

Co ciekawe, najczęściej zaniżone odszkodowanie ma miejsce w przypadku starszych pojazdów, jednak wrak samochodu nie ma znaczenia, gdy chodzi o wysokość dopłaty do odszkodowań z OC. Kierowca musi jedynie pamiętać, że podpisanie ugody uniemożliwi mu staranie się o dalsze roszczenia, które mogą mu przysługiwać.

Dlatego nie warto zgadzać się na warunki, jakie czasami proponują ubezpieczyciele. Uzyskanie dopłaty do odszkodowań z OC na własną rękę często jest bardzo trudne i wiele osób nie wie jak postępować.

Wypłata wypłacie nierówna

Sam ubezpieczyciel może wypłacić nam brakującą sumę w przypadku, gdy rzeczoznawca samochodowy nieprecyzyjnie oszacował wszystkie straty. Towarzystwa Ubezpieczeniowe rzadko jednak przyznają się do błędów, a swoją decyzję traktują jako decyzję ostateczną.

Jeśli chcemy uzyskać więcej, trzeba złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, są na to aż 3 lata. Często wielu poszkodowanych wkracza na drogę sądową z ubezpieczycielem. Nie jest to decyzja zła, ponieważ coraz częściej sądy są bardziej przychylne osobom poszkodowanym.

Zasądzone wtedy odszkodowanie jest wyższe, niż to, o które starał się pokrzywdzony, przysługują mu również odsetki. Zwrócone zostaną także koszty postępowania przed sądem. Żeby uzyskać jednak wypłatę odszkodowania, konieczna jest podstawowa znajomość przepisów prawa, generuje to więc spore koszty dla poszkodowanego.

Z pomocą przychodzą kancelarie odszkodowawcze, które oferują odkup danej szkody i pełne przejęcie sprawy. Tym sposobem osoba poszkodowana nie musi martwić się formalnościami, które przejmuje firma prawnicza. Pokrzywdzony musi dostarczyć wyłącznie niezbędne dokumenty.

Dokumenty, jakie musi mieć poszkodowany

Wiele osób myśląc, o dopłacie do odszkodowań z OC zastanawia się, jakie dokumenty będzie musiała posiadać. Poszkodowany, który zdecyduje się na współpracę z kancelarią odszkodowawczą, musi posiadać kosztorys naprawy pojazdu i decyzję ubezpieczyciela. Dodatkowo można dostarczyć całą dokumentację związaną z wypadkiem np. oświadczenie sprawcy, zeznania świadków, czy notatkę policyjną.

Gdy samodzielnie staramy się o dopłatę, dokumentów może być więcej, ponieważ trzeba udowodnić Towarzystwu Ubezpieczeniowemu, że wina nie leży po naszej stronie. Oznacza to, że dokumentów może być więcej: wycena z warsztatu, rachunki czy opinia niezależnego rzeczoznawcy.

Wszystko to wiąże się z dodatkowym czasem, jaki osoba poszkodowana musi poświęcić na całą procedurę. W grę wchodzą też koszty opłaty za opinię niezależnego rzeczoznawcy.

Prawo pozwala poszkodowanemu na różne drogi w walce o ubieganie się o dopłatę do odszkodowania z OC sprawcy. Coraz więcej spraw jest załatwianych po bezpośrednim kontakcie z towarzystwem. Po odwołaniu od jego decyzji poszkodowany otrzymuje dodatkową wypłatę.

Nie musi to być jednak normą, poza tym taka dopłata nie gwarantuje, że wypłacona zostanie pełna kwota. Spora liczba kierowców ma problem z prawidłowym odczytaniem kosztorysu. Jest on po prostu dla wielu z nich nieczytelny, pełen symboli, skrótów i liczb.

Jeśli kierowca chce udowodnić, że wystąpiły w nim zaniżenia, będzie musiał dodatkowo zapłacić za opinię niezależnego rzeczoznawcy. I tu po raz kolejny zaleca się skorzystanie z pomocy doświadczonej kancelarii odszkodowawczej, gdzie wystarczy minimalna ilość dokumentów, ponieważ to firma prawnicza przejmie wszystkie formalności.

Odszkodowanie zostanie wypłacone w kilka dni. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla klientów, którzy chcą szybko odzyskać należną im wypłatę i nie chcą popadać w spory z ubezpieczycielem.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top