Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy
Zbyt niskie świadczenie wypłacane osobom poszkodowanym w zdarzeniach drogowych to niestety norma u polskich ubezpieczycieli. Możliwe jednak jest wywalczenie wyższej kwoty, która pozwoli na profesjonalną naprawę pojazdu. Jak tego dokonać?
Spis treści:
Wypłata odszkodowania przez ubezpieczyciela
Pierwszy kosztorys napraw jaki otrzymamy od zakładu ubezpieczeń to w zasadzie propozycja i powinna być traktowana jako punkt wyjścia do dalszych negocjacji. Środki pieniężne wypłacane są często tuż po wizycie rzeczoznawcy. Nie oznacza to jednak, że poszkodowany nie ma możliwości uzyskania wyższej kwoty odszkodowania z oc sprawcy.
Towarzystwa ubezpieczeniowe stosując taką szybką wypłatę świadczenia mają na celu przekonanie, iż dana sprawa została zakończona. Nie każda osoba poszkodowana ma świadomość, że przyjęcie tych pieniędzy nie zamyka mu drogi do dochodzenia wyższej kwoty odszkodowania.
Warte podkreślenia jest to, że obowiązkiem ubezpieczyciela jest pokrycie z polisy OC sprawcy wszelkich strat oraz przywrócenie pojazdu do stanu sprzed zdarzenia drogowego. Oczywiście celem świadczenia nie jest wzbogacenie się poszkodowanego. Nie oznacza to, że zakup i montaż nowych oryginalnych części jest formą właśnie na wzbogacenie.
Z czego wynika zaniżone odszkodowanie z oc sprawcy?
W zasadzie niemal każde wypłacone odszkodowanie za wypadek komunikacyjny jest zaniżone. Jeśli chodzi o szkody w mieniu to często stosowaną praktyką jest przyjmowanie w kosztorysie naprawy cen najtańszych zamienników i to z oferty hurtowni motoryzacyjnych. Nierzadko ubezpieczyciele stosują także zbyt niską stawkę za robociznę blacharza, lakiernika czy mechanika.
Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej zaniżają koszty zakupu czy naprawy takich części samochodu jak:
- zderzak,
- airbag kierowcy,
- lampa,
- chłodnica.
Jaki jest okres przedawnienia roszczenia?
3 lata to okres, w którym poszkodowany od niekorzystnej według niego decyzji ubezpieczyciela może złożyć odwołanie. Wyjątkiem od tego jest czyn, który uznano za przestępstwo – tutaj okres przedawnienia roszczenia wynosi aż 20 lat. Co istotne, to na osobie poszkodowanej leży wykazanie, że odszkodowanie jest zaniżone.
Odszkodowanie za szkodę całkowitą
Nieco inaczej sytuacja wygląda przy uznanej przez zakład ubezpieczeń szkodzie całkowitej. Tutaj koszty napraw pojazdu bywają z kolei mocno zawyżone, a do naprawy są kwalifikowane nawet najdrobniejsze uszkodzenia. Jednocześnie często zaniża się wartość auta przed kolizją czy wypadkiem.
Ten proceder jest powszechnie stosowany przez ubezpieczycieli – odszkodowanie za szkodę całkowitą jest sporo mniejsze, niż w przypadku szkody częściowej. Zyskuje zatem towarzystwo ubezpieczeń, a traci poszkodowany.
Aby udowodnić cenę rynkową pojazdu przed zdarzeniem drogowym oraz wraku warto posiłkować się cenami z portali aukcyjnych czy ogłoszeniowych. Pokazując ogłoszenia z najbliższej okolicy osoba poszkodowana może wykazać jaką cenę osiąga model samochodu z danego rocznika z identycznym wyposażeniem oraz zbliżonym przebiegiem. Dobrym rozwiązaniem jest także zwrócenie się o wycenę pojazdu do niezależnego rzeczoznawcy.
Jak uzyskać wyższe odszkodowanie?
Istnieje kilka sposobów na uzyskanie wyższego odszkodowania z OC sprawcy kolizji czy wypadku drogowego. Oto kilka z nich:
Naprawa pojazdu na własną rękę i zbieranie faktur
Zakład ubezpieczeniowy jest zobowiązany do pokrycia wszelkich strat i wypłacania takiej kwoty, która pozwoli na przywrócenie pojazdu do stanu przed zdarzeniem drogowym. Jeśli osoba poszkodowana zdecyduje się na naprawę samochodu to wystawione przez warsztat rachunki i faktury należy przedstawić ubezpieczycielowi. Powinny one zostać uwzględnione w kosztorysie.
Likwidacja szkody w opcji bezgotówkowej
W zdecydowanej większości forma bezgotówkowa oznacza podwyższenie kosztorysu naprawy. Poszkodowany nie otrzymuje jednak pieniędzy, a rozliczenie za naprawę odbywa się pomiędzy warsztatem a firmą ubezpieczeniową.
Niezależna wycena
Skutecznym sposobem na wywalczenie wyższego odszkodowania jest opinia niezależnego rzeczoznawcy. Choć jest to wydatek nawet kilkuset złotych, to w większości przypadków warto zainwestować.
Wykazanie wartości pojazdu
Rzeczoznawcy samochodowi wykonując wycenę bazują przede wszystkim na danych Eurotaxu. Warto przedstawić ubezpieczycielowi umowę kupna pojazdu – szczególnie jeśli do transakcji doszło niedawno.
Odkup szkody OC
Na rynku jest wiele firm, które proponują odkup szkody OC. To propozycja dla osób, którzy chcą jak najszybciej – w zaledwie kilka dni otrzymać odszkodowanie za wypadek komunikacyjny.
Kiedy skierować sprawę do sądu?
Poszkodowany może także przy wyczerpaniu innych możliwości zdecydować się na walką z ubezpieczycielem w sądzie. Dane jakie powinny się znaleźć w pozwie to m.in. dane firmy ubezpieczeniowej, roszczenia (kwoty świadczeń), lista załączników. Pozew należy złożyć w Sądzie Rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania osoby poszkodowanej albo siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego.